Beskrivelse
Hipster Beanie – Strikkeopskrift til en lidt kort hue til herrer. Huen strikkes nedefra og op i to tråde. En tråd Alpakka Ull og en tråd Alpakka Følgetråd, begge fra Sandnes Garn.
Der skal bruges italiensk opslagning til huen – Sådan slår du op med italiensk opslagning
Hipster Beanie er en Sandnes Sværhedskategori ** Enkel, hvilket betyder, at opskrifterne er for dig som vil have det enkelt, men er nysgerrig på noget mere. De indeholder lidt teknikker, som for eksempel ind-/udtagninger, omslag og vendepinde med german short rows.
Opskriften er på norsk.
Sådan får du opskriften
Det her er en trykt opskrift, som sendes med posten sammen med garnet. Den findes ikke som digital download, så der kommer ingen PDF på din konto.
Størrelser
Onesize
Passer til hovedomkreds på 56-60 cm.
Længde: ca 22 cm, incl. 7 cm kanter
Forbrug
Huen strikkes med en tråd Alpakka Ull og en tråd Alpakka Følgetråd og der skal bruges følgende mængder:
Alpakka Ull: 2 nøgler. På billederne er der brugt farve 1099 Sort eller farve 2523 Natur Tweed
Alpakka Følgetråd: 1 nøgle. På billederne er der brugt farve 1099 Sort eller 1002 Hvid
Se alle vores farver i Alpakka Ull
Se alle vores farver i Alpakka Følgetråd
Pakken herover leveres i 1099 Sort i begge garner – du kan også vælge Alpakka Ull 2523 Natur Tweed og Alpakka Følgetråd 1002 Hvid som på det andet billede – og du kan frit vælge andre farver i stedet.
Pinde
Rundpinde mm (40 cm)
Strømpepinde 3,5 mm





