Beskrivelse
Florlet Raglanbluse – Strikkeopskrift til en meget let bluse, som strikkes på tykke pinde. Blusen strikkes i glatstrik oppefra og ned med garnet Bella Color by Permin.
Sådan får du opskriften
Det her er en trykt opskrift, som sendes med posten sammen med garnet. Den findes ikke som digital download, så der kommer ingen PDF på din konto.
Størrelser
S (M) L (XL)
Passer til brystmål: 85 (95) 105 (115) cm
Blusens overvidde: 109 (114) 129 (140) cm
Længde: 56 (58) 59 (60) cm
Modellen er 173 cm høj med brystmål 85 cm og bærer en størrelse M
Størrelserne er grupperet efter garnforbrug, når du vælger din pakke herover.
Forbrug
Blusen strikkes med garnet Bella Color by Permin og der skal bruges følgende mængder:
2 (2) 3 (3) nøgler. På billedet er der brugt farve 883168 Patina
Se alle vores farver i Bella Color
Vi har ikke nok af Bella Color 883168 Patina på lager til alle størrelser. Pakken herover leveres derfor med Bella Color 883193 Regn og Tåge – og du kan frit vælge en anden Bella Color-farve i stedet.
Pinde
Rundpinde 12 mm (60 cm) og 15 mm (80 cm)
Strømpepinde 15 mm til ærmer (eller strik med Magic Loop)
Vask
Når du er færdig med dit strik, anbefaler Permin, at du vasker det, for at maskerne lægger sig pænt og jævnt og for at vaske evt. overskudsfarve ud. Dette garn kan maskinvaskes på 30 grader. Vi anbefaler dog, at du kender din vaskemaskine godt eller vasker en strikkeprøve først for at undgå uforudsete overraskelser. Kom dit strik i en vaskepose, brug uldvaskemiddel og vask på maskinens uldprogram. Centrifuger evt. herefter på lave omdrejninger eller rul det ind i et håndklæde for at presse det overskydende vand ud. Lad herefter dit strik tørre fladt på et håndklæde i de mål, som opskriften angiver.
